Έκθεση του CERN στην Καβάλα

afisaCernΤο ΤΕΙ Καβάλας, η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας, το Τμήμα Ηλεκτρολογίας, το Διεθνές Επιστημονικό Περιοδικό Journal of Engineering Science and Technology Review - JESTR και το Παράρτημα της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Καβάλας διοργανώνουν την έκθεση του CERN στην Καβάλα με τίτλο: “Αυτός ο Κόσμος ο μικρός ο Μέγας”.

Η έκθεση θα φιλοξενηθεί στο ΤΕΙ Καβάλας από τις 10-2-2012 έως τις 29-2-2012 και θα είναι ανοικτή καθημερινά από τις 10:00 έως τις 18:00. Τα εγκαίνια της έκθεση θα γίνουν την Παρασκευή 10-2-2012 στις 19:00 το απόγευμα, όπου και θα πραγματοποιηθεί ημερίδα από διακεκριμένους έλληνες επιστήμονες που εργάζονται στο CERN. Ειδικότερα, θα πραγματοποιηθούν ομιλίες με θέμα:

1. Καθ. Εμμανουήλ Τσεσμελής (CERN και Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης)
- Το CERN και η Φυσική των Σωματιδίων.

2. Καθ. Χαρίκλεια Πετρίδου (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)
- Ιχνηλατώντας στα Μυστικά του Σύμπαντος - Τα πιο πρόσφατα αποτελέσματα από το CERN.

3. Καθ. Ευάγγελος Γαζής (Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο)
- Η ελληνική δραστηριότητα στο CERN και οι εφαρμογές της φυσικής υψηλών ενεργειών.

Δείτε ή κατεβάστε το Δελτίο Τύπου, πατώντας εδώ.

Τo έργo "Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Τ.Ε.Ι. Καβάλας" υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο - ΕΚΤ) και από εθνικούς πόρους.